problem child posterThe 2003 Brickenden Awards

"I feel like I've moved from the little kids' table to the big kids' table." - Jayson McDonald, award winner for Best Comedy

Held at the Wolf Performance Hall
Monday, January 26, 2004
Paul Soles, Master of Ceremonies
Music by The Jitterbugs

* - represents winner

Best Production
Presented by Susan Ferley

  • Fire Of The Mind: The Life Of Louis Wain (Rubberfunk Theatre)
  • How I Learned to Drive (Fountainhead Theatre)
  • Problem Child (Ausable Theatre) *
  • The Drawer Boy (Arbitrary Angle)
  • To Ashes (Ausable Theatre

Best Director
Presented by Susan Ferley

  • Jayson McDonald - Fire Of The Mind: The Life Of Louis Wain
  • John Gerry - How I Learned to Drive
  • Travis Bailie - It's All True
  • Jeff Culbert - Problem Child *
  • Don Fleckser - The Drawer Boy


Best Original Script
Presented by James Reaney

  • Rod Keith - Fire Of The Mind: The Life Of Louis Wain *
  • Jayson McDonald - Eclipse County Limits
  • Caitlin Murphy - Ladies Room
  • Alan Powell - The Winning
  • Jason Rip - To Ashes


Best Actor
Presented by Paul Soles

  • Jeff Culbert - To Ashes
  • Rod Keith - Fire Of The Mind: The Life Of Louis Wain
  • Tyler Parr - Problem Child *
  • John Turner - How I Learned to Drive
  • Jayson McDonald - Unidentified Human Remains and the True Nature of Love

Best Actress
Presented by Dorinda Greenway

  • Rachel Holden-Jones - Problem Child *
  • Sue Mei - Unidentified Human Remains and the True Nature of Love
  • Caitlin Murphy - End of Civilization
  • Laura O'Connor - Fire Of The Mind: The Life Of Louis Wain
  • Julie Seip - How I Learned to Drive

Best Supporting Actor
Presented by Paul Soles

  • Niall Cooke - Problem Child *
  • Justin Peter Quesnelle - The Drawer Boy
  • Serge Saika-Voivod - The End of Civilization
  • Mike Van Holst - Washing Away of Wrongs
  • Scott Yallop - Dancing at Lughnasa

Best Supporting Actress
Presented by Herman Goodden

  • Dorothy Downs - How I Learned to Drive
  • Linda Ham - Risk Everything *
  • Virginia Pratten - Dancing at Lughnasa
  • Julia Webb - Problem Child
  • Martha Zimmerman - Fire Of The Mind: The Life Of Louis Wain

Bravest Production
Presented by Herman Goodden

  • Fire Of The Mind: The Life Of Louis Wain (Rubberfunk Theatre)
  • How the Circus Vanished (Theatre Red and White)
  • Mr. Dash (Theatre Nemisis)
  • Necessary Targets (Theatre Soup)
  • Unidentified Human Remains and the True Nature of Love (Theatre Soup & Jan Saddy) *

Best Comedy Production
Presented by Kate Young

  • A Celebration of Star Trek (Hit and Run Theatre Company)
  • A Curse of the Burymores Christmas Carol (Theatre Nemisis)
  • Chelsea & Boggs: Episode #6: "College Girl Coffin Countdown" (Rubberfunk Theatre)
  • Ladies Room (Small Pond Productions)
  • The Boneyard Man (Natural Broadcasting Company) *

Best Musical Production
Presented by Kate Young

  • Kiss Me Kate (London Musical Theatre)
  • Music Man Jr. (Original Kids)
  • Six Women With Brain Death (Diva Productions)
  • The Devil Loves to Haggle (Inke Poding Theatrics) *
  • Yeoman of the Guard (London Musical Theatre)

Best Grand Mainstage Production
Presented by Janice Zolf

  • Little Shop of Horrors *
  • Proof
  • Schippel the Plumber
  • The Turn of the Screw
  • Wang Dang Doodle

Best Touring Production
Presented by Janice Zolf

  • Blood on the Moon (Sleeping Dog Theatre)
  • Boxhead (Commedia Zuppa)
  • Fool's Gold (Rosy Cheeks Co-op)
  • Seven Sins (A Cellar Full of Noise Theatrical Productions) *
  • Weaverville Waltz (Loraine Jane Productions)

Best Youth Production
Presented by Kim Spriet

  • Armour (Original Kids)
  • Hidden Heroes (Original Kids)
  • The Music Man Jr. (Original Kids) *
  • Sheltered (StudiO K)
  • You Kiss by the Book (StudiO K)

Best Lighting
Presented by London Arts Council

  • Mike Semple - American Buffalo *
  • Andrew Mawdsley - Fire Of The Mind: The Life Of Louis Wain
  • Karen Crichton - How I Learned to Drive
  • Andrew Mawdsley - It's All True
  • Andrew Mawdsley - Unidentified Human Remains and the True Nature of Love

Best Set Design
Presented by London Arts Council

  • Nicholas Longstaff - American Buffalo
  • Eric Bunnell - How I Learned to Drive
  • Judy Bryant - Problem Child
  • Kevin Bice - The Drawer Boy *
  • Travis Bailie - Unidentified Human Remains and the True Nature of Love

Best Sound
Presented by London Arts Council

  • Ryner Stoetzer - A Celebration of Star Trek
  • Nicholas Longstaff - American Buffalo
  • Dean Harrison & Tanya Ullyatt - Chelsea & Boggs: Episode 7 "Super-Mama Shake Down"
  • Dean Harrison, Jayson McDonald and Rod Keith - Fire Of The Mind: The Life Of Louis Wain *
  • Andrew Petrasiunas - How I Learned to Drive

Best Costume
Presented by London Arts Council

  • Suzanne Ackers & Kerry Lee Gore - A Midsummer Night's Dream
  • Morgan Morris & Niki Kemeny - Chelsea & Boggs: Episode 7 "Super-Mama Shake Down"
  • Kathryn Immonen - Fire Of The Mind: The Life Of Louis Wain *
  • Dawn Lewis & Morgan Morris - It's All True
  • Wendy Peters & Jordan Morris - Monster in the Dark